Öne Çıkanlar Dumlupınar çeteler Hakan Koruk Ak Parti Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan

KARAOBA'DA TAMAM DEDİ

CHP eski Uşak İl Başkanı ve Uşak Milletvekili aday adayı DR. Ali Karaoba iktidarın her dönemde olduğu gibi bu dönemde de çeşitli vaadlerde bulunduğunu alelacele seçim paketi olarak ortaya attığı bir takım yasaların adeta seçim rüşveti niteliğinde olduğunu söyledi. Karaoba iktidarın tarım ekonomisinin çöktüğünü, önceleri tahıl ambarı olan Uşak başta olmak üzere artık Türkiye'nin tarım alanlarının talan edilerek imara açıldığını belirterek Avgan ve Bölme Belediyesi başta olmak üzere Uşak merkeze bağlı belde ve köylerin köy statüsünden çıkartılarak mücavir alan içine alındığını belirterek,tarım alanlarının imara açılmasına tepki gösterdi. Karaoba Belde belediyeleri ile birlikte köylerin mahalle statüsüne alınmasını sert bir dille eleştirirken tarım ve hayvancılık ile uğraşan üreticinin mera alanlarının imara açılarak köylüye yaşam hakkının tanınmadığını Uşak'ta ve Türkiye genelinde köylüyü tamamen bitirmek ve adeta üretimi tarımsal üretimi baltalamak için özel bir mücadele verildiğini söyledi.
BÖLME BELDESİNDEKİ ÜRETİCİ NEREYE GİDECEK?
2015 Yılında Uşak Belediye meclisi tarafından oylanarak Hacıkadem, Çevre, İkisaray, Kalfa, Muharremşah, Ovademirler, Kuyucak ve Karaağaç köyleri ve Bölme Beldesi belediye sınırları içine alınıp tüzel kişilikleri düşürülmüştü. Bunun üzerine Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yükselen itirazlar mahkemeye taşınmış ancak geçtiğimiz yıl bu karar İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayınlanmıştı. Uşak merkeze yakın 8 köy ve 1 beldenin tüzel kişilikleri düşürülür düşülmez bölgede bulunan küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiricileri besihanelerinin kapanması ile karşı karşıya kalmış ardından mera alanlarının da imara açılarak tarımsal alandan çıkartılması ile hayvancılık neredeyse iflas ettirilmek istenmişti. Cumhuriyet Halk Partisi'nin tüm itirazlarına rağmen iktidarın oy çokluğuyla aldığı bu karar Bölme Belediyesi başta olmak üzere köylerde tepki ile karşılanmış buna rağmen iktidar geri adım atmamıştı. Uşak ve Türkiye'de ki genel tarımsal sıkıntılara dikkat çeken Dr. Ali Karaoba uygulamanın ülke ekonomisini ve Uşak'ı felakete sürüklediğini ve halkın ekonomik olarak dışa bağımlı hale getirildiğini iddia etti. Karaoba "Bizden istenen üretim ekonomisine yön veren kurullarda mecralarda ve dolayısıyla siyasi ortamlarda üreticimizin hak arayışınıza yardımcı olmaksa, üreticiden ve çiftçiden daha iyi bildiğiniz çiftçiliği öğretecek bilgi ve deneyimde heralde bu üretici ve çiftçi sizin yanınızda yetersiz kalır. Çünkü bu işi en iyi Fakıbaba biliyor. Onun için çiftçiden iyi bildiğiniz çiftçilik hakkında ahkâm kesmeyi, sizin karşınızda kendime yakıştıramam.

Seçim arifesinde tüm sektörlere vaatler havada uçuşuyor ama ne tarımı ve çiftçinin sıkıntılarını kimse görmüyor.

İktidar dün açıklama yapıyor seçim öncesi ziraat bankası konut projelerinde faizleri geri çekerek inşaat sektörü duran çarkları tekrar döndürmeye başlayacak yine devam ediyor vergi affı, barışı getirilecek. Nitekim Ziraat Bankasıyla birlikte bugün diğer bankalarda konut projelerinde faizleri aylık %0.90 oranına çekerek 10 yıl kredi çekme imkanı tanıyor. Yani kaba hesapla 300 Bin lira konut kredisi alan bir vatandaş 10 Yıl içinde 575 bin lira ödeyecek. 275 Bin lira faiz uygulamasının neresi düşük? Uşak şartlarında 2 oda 1 Salon daire fiyatı ortalama 400 Bin liradan başlıyor. Vatandaşın konut ihtiyacını karşılayacağız diyenler hem Ziraat ile ilgili kurulmuş bir bankayı amacı dışında kullanıyor hemde sözde faiz indirimi uygulaması yaptırarak 10 yıl içinde vatandaştan neredeyse faiz yoluyla 1 ev parası daha alınmasına sebep oluyor. Bir taraftan sözde faiz indirimi yaparak ekonominin canlanmasını sağlayanlar diğer taraftan üreticinin malını üreticiye kullanmak yerine başka alanlara kaydırarak ülkenin tarımsal ekonomisinin mahfediyor. Mazot başta olmak üzere gübre ve tohum alımlarında özel tüketim vergisi gibi bir çok vergiyi üstüste bindiren iktidar üreticiyi adeta katlederek yeni uygulamalarla köylünün elindeki meraları imara açıp hayvancılığı yok ediyor" dedi.
BUNLARIN HEPSİ MÜTEAHHİT!..
İktidarı sert bir dille eleştiren CHP Uşak Milletvekili aday adayı Dr. Ali Karaoba sözlerine şöyle devam etti;
Ak Parti Uşak Milletvekili aday adaylarına dikkatlice bakacak olursanız genelde İnşaat sektörüyle uğraşan Mimar,İnşaat Mühendisi,Elektrik ve Makina Mühendislerini görürsünüz. Yani geneli müteahhittir. İmar affının neden çıkarıldığı da bu listeye baktığımızda çok manidar geliyor. Kaldı ki zaten iktidar sadece siyasi müteahhitlik değil bildiğimiz müteahhitliğinde temelinde yer alıyor. Ziraat bankasının neden kuruluş amacı dışında kullanıldığını anlamak için sadece Akp'nin aday adayları listesine bakmak yeterli. Elbette ülkenin gelişmesinde kalkınmasında ve şehirlerimizin modern bir görünüme sahip olmasında büyük katkısı olan bu meslek grubuna karşı bir alerjimiz yok, kaldı ki bu sektöre hitap eden bir çok yol arkadaşımızda bizimle birlikte çalışmalarımızda yer alıyor. Hatta bunlardan biri de değerli arkadaşım İsmet Akın. İnşaat sektörününde ne denli güçlük ve zorluklar altında olduğunu sektörün neredeyse çökmek üzere olduğunu biliyoruz. Tüm bunlarla ilgili de elbette çözümlerimiz var. Fakat biz sadece kuruluş amacı ve gayesi belli tarımın kalkınmasına ucuz faizli kredilerle destek olmak ve tarımın rekabet edilebilir bir seviyeye taşınmasını sağlamak maksadıyla kurulan Ziraat Bankasının amacı dışında kullanılmasına ve çiftçimizle birlikte üreticimizin emeğinin alınterinin gaspedilmesine karşıyız. Ancak görünen o ki çiftçimizin malının adeta gaspedilmesi, üreticimizin ineğinin haciz edilmesi, sütlerini satamaması, milyonlarca kredi takibine düşen çiftçi ne yazık ki hükümetin gündeminde yok. Vergi affını ''zarar ettim'' kelimesini kullanan holding sahiplerine gözünü kırpmadan yapan iktidar ürettiğinin karşılığını alamayan, çalışmaktan da yılmayan ama yine de ZARAR etmekten kurtulamayan çiftçiye ALINTERİ AFFINI yapmayan iktidardan hesabı bugün sormayacağız da ne zaman soracağız? dedi...

Şeker fabrikalarını satıyorsunuz kaynak nereye harcanıyor tarıma mı? Nereye harcanıyor kardeşim, çiftçinin malını satıp köylüye ne vaat ediyorsunuz?

Bir medya kurumu adı ZİRAAT olan bir bankadan kredi kullanarak başka bir medya kuruluşunu satın alıyor. Ziraat Bankası sizin arka bahçeniz mi sayın iktidar sahipleri. Köylünün olanı köylüye verin yoksa bu düzeni ayakta tutan köylü yıkılırsa düzen yıkılır.

Böyle adaletsizlik olmaz. Ziraat Bankası ile holdingleri daha fazla zengin edeceğinize milletin efendisi olan köylünün kalkınmasına destek olun. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.