Öne Çıkanlar Utaş İsmail Oskay Uşak CHP MURTAZA KARAÇANTA İl Başkanlığı Seçimleri

KONGRE İPTAL OLDU
MHP'de seçimli olağanüstü kurultayın önünü açan tüzük kurultayı ile ilgili nihai karar verildi. 16 Haziran 2016 tarihli Olağanüstü Genel Kurul'da alınan tüm kararlar 'yok' sayıldı. Yani muhalif isimler kaybetti. Kararla birlikte gözler; Meral Akşener, Ümit Özdağ, Sinan Oğan gibi MHP'den ihraç edilen isimlerin siyasi gelecekleri ile ilgili alacakları kararlara çevrildi. Meral Akşener konuyla ilgili ilk değerlendirmesinde "Kongre iptal oldu. Tam 10 dakikada dava bitti. 10 dakikada verilecek bir karar için bir yıl beklendi. 700 delegenin iradesi yok sayıldı. Adaletin ruhuna El Fatiha" dedi. Akşener gibi kongre sürecinin ardından MHP'den ihraç edilen 'adaylardan' Sinan Oğan ise 'mücadele sürecek' vurgusu yaptı. Koray Aydın ise yazılı bir açıklama yaparak 'vicdanlar yaralandı' dedi.


MHP geçtiğimiz yıl 19 Haziran günü kurultaya gitmiş; Meral Akşener, Ümit Özdağ, Koray Aydın ve Sinan Oğan, Bahçeli’nin karşısına rakip olarak çıkmıştı. Ancak söz konusu kurultay Bahçeli yönetiminin yani Genel Merkez’in girişimiyle mahkemeye taşınmış ve aradan geçen sürede yılan hikayesine dönmüştü. İşte bugün tartışmalı kurultay ile ilgili karar verildi. Mahkeme; tüzük kurultayının yürütmeyi durdurmasına yönelik talepleri değerlendirdi ve nihai kararını verdi. Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi 19 Haziran 2016 tarihli Olağanüstü Genel Kurulu iptal etti. Genel Kurul’da alınan tüm kararlar yok sayılacak.

AKŞENER PARTİ KURABİLİR

Meral Akşener önceki gün yaptığı açıklamada “19 Haziran 2016 kurultayın yapıldığı gün. Bugün bir yıl oldu. AKP iki kongre yaptı. Yarın (bugün) mahkememiz var. Adalet nerede göreceğiz” demişti. Meral Akşener ve diğer isimlerin bugün çıkan karar sonrası siyasi kariyerlerini yeniden şekillendirmeleri bekleniyor. Kulislerde Akşener’in parti kurabileceği en çok konuşulanlar arasında.

‘ADALETİN RUHUNA EL FATİHA’

Kongre döneminde MHP Genel Başkan adayı olan ve sonra partisinden ihraç edilen isimlerden Meral Akşener konuyla ilgili ilk değerlendirmesinde “Kongre iptal oldu. Tam 10 dakikada dava bitti. 10 dakikada verilecek bir karar için bir yıl beklendi. 700 delegenin iradesi yok sayıldı. Adaletin ruhuna El Fatiha” dedi.

SİNAN OĞAN: MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Meral Akşener gibi kongre sürecinin ardından MHP’den ihraç edilen ‘adaylardan’ Sinan Oğan ise ‘mücadele sürecek’ vurgusu yaptı.
İşte Oğan’ın yaptığı ilk açıklama “Geçtiğimiz yıl yaptığımız kurultay AKP’nin talimatlandırılmış Hakimlerince iptal edildi. Kurultay kararları yok sayıldı. Bu karar göstermiştir ki, Türkiye’de Adalet iktidarın emrindedir. Adalet Hakimlerin vicdanları yerine Hükumetin talimatıyla yapılıyor. Dün FETÖ’nün emrine giren Adalet bugün AKP’nin emrindedir. Bugün en acil konu Adalet’i iktidar ve FETÖ tahakkümden kurtarmaktır. Adalet’i tahakkümden kurtarmadan Türkiye normalleşemeyecek, ülkede demokrasi sağlanamayacaktır. Talimatlandırılmış emir kulu hakimler ve mahkemeler MHP delegesinin  özgür iradesinin üstünde değildir, olamaz.  MHP’de Ülkücü İrade’yi hakim kılana ve Türkiye’de de Adaleti tesis edene kadar mücadelemiz sürecektir…”

MHP’Lİ ESKİ VEKİLDEN KARARA TEPKİ: BAZEN ŞER DEDİĞİNİZ, HAYIRA VESİLE OLUR…

MHP Kocaeli eski Milletvekili Lütfi Türkkan’dan Yargıtay’ın MHP kongre kararına tepki geldi. Türkkan, Yargıtay kararının kendileri için “süpriz olmadığını” belirterek, “ülkenin hangi süreçten geçtiği, adaletin hangi süreçten geçtiği belli. O yüzden şaşırmadık” diye konuştu.  Türkkan, Sözcü Gazetesine yaptığı açıklama “bazen şer bildiğiniz şeyler de hayırlara vesile olur” diye konuştu.

KORAY AYDIN: VİCDANLARI YARALAMIŞTIR

Mahkeme kararı ile ilgili son kongredeki adaylardan MHP’li Koray Aydın’dan da açıklama geldi. Aydın yazılı olarak yaptığı açıklamada “Ülkücü iradenin haklı talepleri karşısında, parti yönetiminin tutumu ve nihayetinde yargının bugün verdiği karar vicdanları yaralamıştır. Olağanüstü kurultay taleplerinin haksız şekilde engellenmesi, sadece Ülkücü Hareket için değil, Türk demokrasisi için de büyük kayıptır. Partiiçi demokrasiye darbe vuran ve hak arama yollarını tıkayan tutum ve kararlar, Türk siyasetinde kötü birer emsal olarak anılacaktır. Türk milleti, MHP ve Ülkücü Hareket için mücadelemizi sonuna kadar sürdürmeye azimli ve kararlıyız” dedi.

MÜSAVAT DERVİŞOĞLU: ADALET ÇOKTAN ÖLDÜRÜLMÜŞTÜR!.
MHP eski İzmir Milletvekili ve eski Genel Başkan Yardımcılarından Müsavat Dervişoğlu "Mahkemenin verdiği karardan anlaşılacağı üzere kongreyi talep edip toplayan 700'den fazla delegenin iradesi topyekün yok sayılmıştır. Herkes kongreyi talep edenlerle, MHP genel merkezi arasında bir dava var zannediyordu.Oysa Cemal Enginyurt isimli genel merkez yanlısı bir delege, MHP Genel Başkanlığını mahkemeye vererek kongreyi sonuçlarıyla birlikte iptal ettirmiştir. Yani davacı Cemal bey, davalı Devlet beye karşı açtığı davayı kazanmıştır. Bu mahkeme iki kişi arasındaki bir sandalcı kavgasından ibarettir. Kongreyi toplayan delegeler ve kongrenin icrasından sorumlu divan bu davada taraf bile değildir ki söyleyecek lafımız olsun. Biz bu komediye sadece tebessüm ederiz. Esasen iki satırlık karar almak için bir yıl bekleyen mahkemenin niyeti sorgulanmalıdır.Burada başkalarına kazandırılan bir yıllık zaman içinde neler yaşanmış onlara bakılmalıdır. Bu kararın benim açımdan tanınacak ve saygı duyulacak bir yanı yoktur.Adalet zedelenmiştir filan gibi yuvarlak laflar ederek de kamuoyunu meşgul etmek istemiyorum. Zira benim gözümde adalet çoktan öldürülmüştür.Hiç kimse üzülmesin ve kendini çaresiz hissetmesin.Bu günlerde geçecek kendimizi hukukun güvencesinde hissedeceğimiz günler gelecektir" dedi...


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.