Öne Çıkanlar Uşak Banaz demokrasi şehitleri fetö pdy Büyük Menderes Havzası Selim Kandemir Asker

HER ŞEY BİR SEÇİM VAADİYLE BAŞLADI
 2014 Yerel Seçimleri ile birlikte seçim kampanyasına başlayan dönemin Uşak Belediye Başkan Adayı Nurullah Cahan Kent Park projesi ile birlikte 3. Sanayi Sitesi projesinden de bahsederek Uşak'a üçüncü bir sanayi kompleksi kazandıracağı vaadini vermişti. Bireylül Oto Sanayi Sitesi ile birlikte Yeni Sanayi Sitesi esnafının yıllar önce kurduğu Uşak 1.Eylül Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi üzerinden devam eden süreçte Belediye Başkanı Nurullah Cahan 3. Sanayi Sitesi projesi çalışmalarını sürdürdü. 

ÜÇ MAYMUN OYNUYORLAR,GÖRMEDİM DUYMADIM BİLMİYORUM!..
1 Milyon 200 bin metrekare alana inşaa edilerek 1080 dükkanın bulunacağı iddia edilen proje alanı olarak bahsedilen Uşak Karma Organize Sanayi Bölgesi ve Uşak Cezaevi güzergahında kalan bölgede hazineye ait 590 bin metrekarelik bir alanın Uşak Belediyesine devredildiğini iddia eden Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan ile birlikte Başkan Yardımcısı H.Ufuk Uğur ve Kooperatif Başkan Yardımcısı Niyazi Erdoğan tam olarak ne olduğu belli olmayan bir basit bir şematik çizim sayesinde Uşaklı sanayici esnaftan sözde yapılması planlanan 3.Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi üzerinden tam 10 milyon lira toparladılar. Uşaklı oto sanayicileri kendilerinin en az 100 ila 300 metrekare dükkanlara sahip olacağı hayalini kurarken geçtiğimiz Haziran ayında yapılan 1.Eylül Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Mali Genel Kurulunda, hazineye ait olan 590 bin metrekarelik alanın mera alanı görünmesi sebebiyle  hiç bir tahsis veya kamu yararı kararı olmamasına rağmen Uşak Belediyesine devredildiğini iddia ederek yakın zamanda temel atma töreninin gerçekleşeceğini iddia eden Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan ile birlikte başkan yardımcısı H.Ufuk Uğur ve kooperatif yönetim kurulu başkan vekili Niyazi Erdoğan sorduğumuz hiç bir soruya yanıt vermeyerek Uşaklı sanayicileri konuyla alakalı bilinçlendirmekten kaçıyorlar!.

İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ TAHSİS ve DEVİR SÖZ KONUSU DEĞİL DEDİ!.
Geçtiğimiz Haziran ayında yapılan Bireylül Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Mali Genel Kurulunun hemen ardından İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan Kahraman "Tahsis veya devir söz konusu değil" dedi. Edindiğimiz bilgilere göre toplam 1 milyon 200 bin metrekarelik alanda yapılması planlanan 3. Sanayi Sitesi projesi kapsamında hazineye ait olan 590 bin metrekarelik alan, bölgedeki köylerin ortak mera alanı olarak görülüyor. Mera Koruma Kanuna göre tarımsal faaliyet dışında kullanılamayacak derecede bir özelliğe sahip olan mera alanının Bakanlar Kurulundan, Kamu yararına uygundur kararı olmaksızın herhangi bir yapılanmaya müsait olmadığından devredilemeyeceğini belirten Erkan Kahraman "Bize bu yönde bir başvuru var, bahsedilen alan çevre köylerin mera alanı olarak kullanılıyor. 1.Derecede tarım veya mera alanlarında kurulacak tesisler ancak tarım endüstrisiyle alakalı olabilir. Bunun dışında hiç bir şekilde kullanılamaz. Ancak bahsedilen alanın Uşak Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü başvurusuyla Ticaret Bakanlığının talebi doğrultusunda bakanlar kurulundan alınacak "Kamu yararına uygundur" kararı olmadan tahsisini veya devrini gerçekleştirmemiz söz konusu değil. Geçmişte 2009-2014 yılları arasında aynı bölgeyle alakalı Milletvekilimiz Mehmet Altay ve dönemin Belediye Başkanı Ali Erdoğan bu bölgenin meradan çıkartılması ve Uşak Belediyesine devredilmesi için Tarım Müdürlüğümüze başvurmuşlardı. Biz o dönemde de Kamu Yararına Uygundur kararının İl Tarım Müdürlüğümüze tebliğ edilmesi gerektiğini ancak bu şekilde bir tahsisin veya devrin gerçekleşebileceğini söylemiştik. Ancak ne o günlerde ne de bugün itibarıyla bize böyle bir kamu yararı kararıyla gelerek tahsis veya devir başvurusunda bulunulmadı. Dolayısıyla bahsettiğiniz alanın Uşak Belediyesine veya 1 Eylül Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifine tahsisi veya devri söz konusu değil" dedi.. Bu açıklamaya rağmen 1 Eylül Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkan yardımcısı Niyazi Erdoğan 9 Mart 2017 tarihinde kullandığı facebook sayfasından aşağıdaki paylaşımı yaparak hazineye ait 590 bin metrekarelik alanın Uşak Belediyesine devredildiğini iddia etmişti.
İşte o paylaşım!.

ŞİMDİ YENİDEN SORUYORUZ!.
1) Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Uşak İl Müdürlüğünden 590 bin metrekarelik alanın tahsisin yapıldığını belirten resmi "TAHSİS veya DEVİR BELGESİ"ni sanayici esnafımızla ve okuyucularımızla paylaşabilir misiniz?

2) Yapılacağını iddia ettiğiniz alanın toplam miktarı 1 milyon 200 bin metrekare. Buna göre tahsis gerçekleşmiş olsa dahi 610 bin metrekarelik alanın kamulaştırılması tamamlandımı?
 
3) Yukarıda Uşak Belediyesi ile yapılan protokol çerçevesinde bahsedilen 590 bin metrekarelik hazineye ait olan mera alanının kamulaştırma bedeli olarak belirtilen 2milyon 500 bin lira  olabileceği öngörüsünü neye dayanarak, hangi hesaba dayanarak nasıl yaptınız?

4)Kamulaştırma ancak Uşak İl Mücavir alanında yapılabilir. Şehir planınında değişikliğe gittiniz mi?

5)İl Mücavir alan sınırları genişletildi ise 610 bin metrekarelik alanın kamulaştırılması gerçekleştirildi mi?

6)Kamulaştırma için Uşaklı esnaftan 1 Eylül Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından toplanan 10 milyon liralık miktardan 2,5 milyon lirasının Uşak Belediyesi hesabına aktarıldığını belirtiyorsunuz. 1 Eylül Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifinden yatırıldığı iddia edilen 2.5 milyon lira (eski parayla 2 buçuk trilyon lira) hangi tarihte ve Uşak Belediyesinin hangi banka hesabına yatırıldığını beyan eder bir banka dekontu veya resmi belge gösterebilirmisiniz?

7)Yapıldığı iddia edilen 3.Sanayi Sitesi projesinin ada parsel ve paftasını belirtir ölçeklendirilmiş bir haritasını Uşaklı Sanayici esnafımızla ve okuyucularımızla paylaşır mısınız?

8)Uşaklı esnaf ve Sanayiciden toplanan 10 milyon liralık miktarın hangi bankaya veya bankalara yüzde kaç faizle yatırıldığını ve bu miktarda bir paranın kuvvetle muhtemel alınmış promosyon ücretinin ne kadar olduğunu açıklayabilir misiniz?

9) Önümüzdeki günlerde ihaleye çıkarılacağı belirtilen 3.Sanayi Sitesi projesinde neden TOKİ ile değilde özel inşaat şirketlerine ihaleye çıkarılmaya çalışılıyor? Zira Toplu Konut İdaresi Başkanlığı bünyesinde gerçekleştirilecek inşaat maliyetlerinin daha cazip bir oranda gerçekleştiğini göz önünde bulunduracak olursak ihaleye Uşak Belediyesi iştirakı ile birlikte özel şirketlere açılmasının makul sebebini açıklarmısınız?

10) Yaptığınız tüm toplantılarda Uşaklı Sanayici esnafımız dışında hiç kimsenin kooperatif üyeliğinin kabul edilmeyeceğini ihtiyacı dışında sadece yatırım olarak değerlendirecek girişimcilerin kooperatife üye olarak kabul edilmeyeceğini belirtmiştiniz. Gün itibarıyla üye sayınızı açıklayarak bununla birlikte üyelerinizden sanayici olmayan ve kooperatife sadece yatırımcı olarak katılmış kişi veya kişiler olup olmadığını açıklar mısınız?
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.